_

  تاريخ:  23/4/1387

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

دوازدهمين همايش بزرگداشت ملاصدرا با عنوان «مكتب فلسفي شيراز» برگزار گرديد.

 

همايش دوازدهم بزرگداشت حكيم صدرالمتالهين، توسط بنياد حكمت اسلامي صدرا و با همكاري بنياد فارس شناسي و اداره كل اوقاف و امور خيريه استان فارس، طي روزهاي دوم، سوم و چهارم خرداد در شهر شيراز برگزار گرديد.

___________________________________________________________________

 

 

اين همايش سه روزه كه در تالار حافظيه، جنب آرامگاه حافظ برگزار گرديد، ايراد سخن و ارائه مقالات بيست نفر از اساتيد فلسفه دانشگاههاي تهران، قم و قزوين را در برداشت.

آيت الله سيد محمد خامنه‌اي، در اولين روز برگزاري همايش، طي سخنان خود با تاكيد بر لزوم بها دادن به حكمت در جامعه گفت: مبادا با تعطيل كردن حكمت، همه زحمت‌ها را از بين ببريم. وي در جمع مديران دستگاههاي اجرايي فارس گفت: اصولاً دوگونه نظام اداري «مردم براي حاكم» و «حاكم براي مردم» در دنيا موجود است.

آيت الله خامنه‌اي با اشاره به تلاش فلاسفه در طول تاريخ درباره تعريف حاكم و حكومت و جايگاه مردم، گفت: در اسلام، حكومت آنگونه آزاد نيست كه هر كس هرگونه خواست، عمل كند؛ بلكه در اسلام، حكومت در چارچوب عقلاني و الهي و حتي به صورت ولايت و امامت مطرح است كه روح نبوت در آن هست.

رئيس بنياد حكمت اسلامي صدرا، با اشاره به تاكيد اسلام بر حاكميت فقها گفت: در يك تحقيق دقيق علمي، فقيه همان حكيم باصطلاح فلاسفه در دوران قديم است و فقيه اكبر يعني كسي كه حكيم باشد، علم به الهيات و اعتقاداتش قوي باشد، به اصول مملكت‌داري آشنا باشد، حكم عملي جامعه مسلمانان را بداند، هم بتواند فتوا دهد و هم مدبّر باشد.

وي ادامه داد: يك حكيم يا هر انساني كه فكر سالم و فلسفي دارد، بايد به جايگاه خود در دنيا و آخرت واقف باشد.

آيت الله خامنه‌اي خاطر نشان كرد: لازم نيست در ادارات، فلسفه تدريس شود؛ اما لازم است معيار حكمت در همه جا حاكم باشد.

ضمناً حجت الاسلام والمسلمين شيرمردي، رياست اداره كل اوقاف و امور خيريه استان فارس و دكتر زاهد، رئيس بنياد فارس‌شناسي نيز به ايراد سخنراني در همايش پرداختند.

لازم به ذكر است، در اين همايش علاوه بر اساتيد فلسفه و حوزه و دانشگاه، جمعي از دانشجويان و دبيران فلسفه و منطق آموزش و پرورش استان فارس و سرگروههاي فلسفه و منطق آموزش و پرورش و ديگر استانها نيز شركت داشتند.

دوازدهمين همايش بزرگداشت حكيم صدرالمتالهين شيرازي، در تاريخ چهارم خرداد، با قرائت اختتاميه همايش خاتمه يافت.

   انتهاي پيام

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي