_

  تاريخ:  18/7/1387

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

بررسي «سير تفكر فلسفي در ايران باستان» در نشست تخصصي تاريخ تفكر و حكمت و فلسفه

 

بدنبال سمينارهاي محققين و هم انديشي‌ها و همايشها، چهارمين نشست تخصصي «تاريخ فلسفه» بابتكار بنياد حكمت اسلامي صدرا و با حضور اعضاي برگزيده هيئت‌هاي چهارگانه علمي مركز «تدوين تاريخ جامع حكمت و فلسفه» برگزار شد.

___________________________________________________________________

 

 

در اين نشست، جمع كثيري از اساتيد و پژوهشگران مطرح گروههاي فلسفه، باستان‌شناسي، تاريخ و زبان‌شناسي دانشگاههاي تهران، علامه طباطبائي، و نيز پژوهشكده‌هاي باستان‌شناسي سازمان ميراث فرهنگي و علوم انساني و مطالعات فرهنگي شركت داشتند.

اين نشست كه با حضور آيت‌الله سيد محمدخامنه‌اي، رياست بنياد حكمت اسلامي صدرا و آقايان دكتر اعواني، دكترمجتهدي و دكترمجتبايي بعنوان اعضاي هئيت علمي مركز «تدوين تاريخ جامع حكمت و فلسفه» تشكيل شد، با ارائه مقالات اساتيد و بحث و گفتگو در خصوص موضوعات مرتبط با طرح، ادامه يافت.

از موضوعات مطرح شده در سخنرانيها، مي‌توان به «بررسي تطبيقي ميان حكمت ايران باستان و فلسفه يونان»، «تأثير عقايد ايران بر ديانت يهود»، «آناكساگوراس، خردورزي،اختركيشي، مادي مآبي» و «ماني فيلسوف عهد باستان» اشاره كرد.

نكته قابل توجه اينست كه در اين نشستها، پس از پايان هر سخنراني، فرصتي براي چالش، هم‌انديشي و بحث و گفتگو درباره موضوعات مطرح شده در نظر گرفته شده تا محققان و دانشمندان متخصص در رشته‌هاي گوناگون، آزادانه به تبادل افكار و آراء خود بپردازند؛ كه اين موضوع، نشاندهنده تلاش بنياد حكمت اسلامي صدرا در اعمال شيوه تحقيقات بين رشته‌يي و روشهاي نوين و تحقيق علمي گروهي براي رسيدن به دستاوردهاي عاليتر و بيشتر متناسب با دوران درخشان نظام مقدس جمهوري اسلامي و آزاديهاي فكري و علمي مي‌باشد.

   انتهاي پيام

 

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي