_

  تاريخ: 07/12/1387

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

ملاصدرا، هنر، اخلاق، معادشناسي، روانه بازار نشر شد.

 

مجموعه مقالات برگزيده دومين همايش جهاني حكيم ملاصدرا، زير نظر آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي روانه بازار نشر گرديد.

___________________________________________________________________

 

 

 

به گزارش روابط عمومي بنياد حكمت اسلامي صدرا، چاپ اول مجموعه مقالات منتخب دومين همايش بين‌المللي حكيم صدرالمتألهين، با نام «ملاصدرا، هنر، اخلاق، معادشناسي» زمستان 87 و در 2000 نسخه توسط انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا منتشر شد.

مجموعه مقالات اين همايش در 5 مجلد كتاب گنجانده شده است. جلد حاضر كه جلد پنجم از آن مجموعه است، مقاله‌هايي در دو مقوله پيرامون اخلاق، فلسفه، هنر، سياست و روانشناسي فلسفي و معادشناسي را در بردارد. اين مجموعه شامل 21 مقاله است كه 7 مقاله آن، از انگليسي به فارسي ترجمه شده‌اند.

در مقدمه كتاب آمده است: دومين همايش بين‌المللي ملاصدرا در سال 1383 شمسي در تهران نيز مانند همايش نخستين در خرداد 1378، ضمن معرفي فلسفه اسلامي و بويژه مكتب متعاليه ملاصدرا به جهانيان، توانست فضلاي ايراني را با انديشه ميهمانان خارجي كه نماينده مكاتب ديگر بودند، آشنا سازد.

يكي از اركان عمده فلسفه و هر دانش ديگر، مقايسه آراء دانشمندان و نظريه‌پردازان آن دانش با يكديگر است؛ و در فلسفه اين كار اهميت بيشتري دارد. نگاه مقايسه‌اي در فلسفه داراي چندين فايده است، از جمله شناخت نقص و كمال نظريه‌هاي خودي و درك بيشتر و بهتر آن؛ زيرا كه فيلسوف اگر فقط عالم به مكتب خود باشد نقص آن را به خوبي در نمي‌يابد، ولي اگر از بيرون نيز به آن بنگرد؛ بهتر و بيشتر مي‌تواند درباره آن قضاوت كند و نقص و كمال آن را دريابد.

برخي از عناوين مقالات به چاپ رسيده در كتاب حاضر عبارتند از: تأثير ديدگاههاي فلسفه اخلاق در تصميم‌گيري‌هاي عملي در زمينه اخلاق پزشكي نوشته باقرلاريجاني، تأملّي در مباني نظري هنر اسلامي «خيال» و «زيبايي» در انديشه‌هاي ملاصدراي شيرازي نوشته حسن بلخاري، مسائل مطرح در فلسفه اخلاق و سنت آن با دين در رويكردي تطبيقي از مريم صانع‌پور، بنيانهاي فلسفي گفتگوي تمدنها از هانس كخلر، ضرورت توجيه در علم اخلاق از داگفين فلسدال، عالم خيال، ملاصدرا و زيبايي‌شناسي اسلامي از جان‌اف.كوئين.

روش‌شناسي روايي تحليل جامعه اسلامي از يوري‌م. پوچتا، مدّعيان اخلاقي بعنوان حقايق صوري: برخي از پيامدهاي روابط ميان الهيات و اخلاق از داگلاس پي‌. لاكي، ذهن خلاق و خلقت زيبايي‌شناختي نمايي نو براي يك تئوري جديد زيبايي‌شناسي معاصر كار مشترك مصطفي عبدو و محمد خير و ذات فردي صرف ـ رويكردي ارسطويي به جاودانگي نوشته كريسيتن كانزيان، از ديگر مقالات برگزيده مطرح شده در دومين همايش جهاني ملاصدرا به شمار مي‌روند.

بتازگي جلد پنجم مجموعه مقالات منتخب دومين همايش جهاني حكيم صدرالمتألهين زير نظر رياست بنياد حكمت اسلامي صدرا در 392 صفحه بهمراه شرح حال مختصر برخي از نويسندگان مقالات در قطع وزيري به چاپ رسيده و روانه بازار نشر شده است.

 

   انتهاي پيام

 

 

 

     صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي