_

  تاريخ: 14/6/1386

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

کتاب مالکیت عمومی از سوی انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا بزودی در دو هزار نسخه منتشر میشود.

 

كتاب «مالكيت عمومي» نوشته آيت الله «سيد محمد خامنه‌اي» و از سوي انتشارات «بنياد حكمت اسلامي صدرا» در دو هزار نسخه منتشر مي‌شود.

___________________________________________________________________

 

 

به گزارش روابط عمومي «بنياد حكمت اسلامي صدرا» اين اثر در چهاربخش كلّي با عناوين 1) تعريف مالكيت عمومي؛ 2) مالكيت عمومي در اسلام؛ 3) اموال عمومي به چه كساني تعلق دارد؟ و 4) شكل نظام مالكيت در اسلام تنظيم شده است كه در هر بخش به تفضيل به شرح زيرمجموعه‌هاي مربوط به آن نيز پرداخته شده است.

در بخش اول كتاب، بعد از تعريف مالكيت عمومي بر اساس نظامهاي حقوقي مختلف، نظام سرمايه‌داري و نظام اشتراكي و اسلامي و برشمردن اقسام و آثار آن، به ابعاد مختلف فلسفي، حقوقي، اقتصادي و جامعه‌شناسانه آن اشاره شده است.

در بخش دوم كتاب، ادلة مربوط به انفال و فيء و مصاديق مختلف مالكيت عمومي عنوان شده است.

دلايل وحدت مالكيت امام (ع) با مالكيت عمومي و مديريت اموال عمومي، از عناوين مطرح شده در بخش سوم است و بخش چهارم كتاب نيز شامل مبحث شكل نظام مالكيت در اسلام و حكمت مالكيت عمومي مي‌شود.

در پيشگفتار كتاب به قلم استاد خامنه‌اي، آمده است: «مالكيت عمومي از مباحثي است كه كاربرد آن در علم حقوق و اقتصاد و حتي در حوزه سياست و اداره كشور قابل انكار نيست و عليرغم اين اهميت و اختلاف بسياري كه از لحاظ نظري و عملي در اطراف آن وجود دارد، كمتر به بحث و بررسي گذاشته شده است.

اين مسئله اگر چه تحت عنوان «انفال» و امثال آن در بخش كوچكي از فقه به رشته بحث درآمده، لكن عمده‌ترين خاصيت آن يعني ارتباطش با مقوله ولايت و حكومت و مناسبات آن با ادارة عمومي يك كشور اسلامي در مباحث فقها كمتر ديده مي‌شود و جا دارد كه مباحث فقهي نيز همگام با پيشرفت و تحولات اجتماعي و سياسي ديگر، به تحول و پيشرفتهايي دست بيازد و از جامعه عقب نماند، و فقهاي اسلام و بويژه تشيع كه هميشه پيشاهنگ و پيشگام بوده‌اند، اينجا نيز بدنبال نقش حسّاس الهي خود، گامهاي بزرگتري بردارند.»

كتاب «مالكيت عمومي» به قلم «آيت الله سيد محمد خامنه‌اي» بزودي در قطع رقعي و با 160 صفحه در دسترس علاقمندان قرار مي‌گيرد.

 

     انتهاي پيام

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي