تاريخ:18/03/1392

چاپ صفحه    ذخيره صفحه

انتشار کتاب «خاطرات آيت الله سيد محمد خامنه‌اي »

  __________________________________________________________________________
 

جلد نخست کتاب خاطرات آيت الله سيد محمد خامنه‌اي  بهمت موسسه فرهنگي- هنري و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي در بهار سال 1392 بزيور طبع آراسته و روانه بازار نشر گرديد. جلد نخست اين کتاب حاوي 550 صفحه است و شش فصل دارد که در هر فصل برگي از خاطرات آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي از ابتداي تولد تا پيروزي انقلاب اسلامي از زبان خود ايشان روايت ميشود. پاره‌يي کوتاه از اين مجلد نيز به خاطرات پس از انقلاب اسلامي اختصاص دارد. از آنجا که حجم خاطرات ايشان بيش از يك مجلد بوده، جلد دوم اين اثر نيز در دست تهيه و انتشار است.

عناوين کتاب خاطرات آيت الله سيد محمد خامنه‌اي شامل پيشگفتار، سخن راوي، تکاپو براي دانستن، در جستجو و احياي هويت ديني، پويايي در زلال جاري نهضت، تاريک روشناي مبارزه، بودن و ماندن، ضرباهنگ هستي، گاهشمار، اسناد و تصاوير، کتابنامه و نمايه مي باشد.

اين کتاب ماحصل پنجاه ساعت مصاحبه مرکز اسناد انقلاب اسلامي با آيت¬الله سيد محمد خامنه‌اي  است ولي چيزي که بر تازگي و زنده بودن اثر مي‌افزايد، زبان اول شخص کتاب است که در آن آيت الله سيد محمد خامنه‌اي  بزباني گيرا و رسا خود داستان زندگي پرتلاطم و پربار خويش را باز ميگويد.

آيت الله سيد محمد خامنه‌اي  از چهره هاي اثرگذار در عرصه هاي فرهنگي، سياسي و مبارزاتي است. ايشان داراي ابعاد شخصيتي گوناگون هستند که در سه مقوله ميشود آن را دسته بندي کرد: بُعد مبارزاتي پيش از پيروزي انقلاب، بعد سياسي پس از پيروزي انقلاب و بعد علمي ـ فرهنگي در دو دهه اخير. بعد مبارزاتي ايشان در اين کتاب برجسته تر بيان شده است، زيرا ايشان در دوران مبارزه، يکي از چهره هاي اثرگذار درکنار مقام معظم رهبري و امام راحل بوده‌اند. دويست صفحه از اين اثر منحصر به فرد به خاطرات دوران کودکي، نوجواني و جواني ايشان اختصاص دارد که در آن پيشينه خانوادگي خاندان حسيني خامنه‌اي  را بتصوير ميکشد. اين اثر براي نخستين‌بار زندگي اين خانوده را از زبان فردي که از دل خانواده برخاسته روايت ميکند، چنانکه ميتوان گفت دويست صفحه نخست اين کتاب به خاطرات مشترک مقام معظم رهبري و آيت الله سيد محمد خامنه‌اي پيوند دارد.

در بخشهاي ديگر خاطرات سيد محمد خامنه‌اي ، جنبه‌هاي گوناگون و ابعاد مختلف مبارزاتي ايشان از دوران حضور در مشهد و فعاليت سياسيشان در قم و تهران روايت ميشود. در پايان اين اثر، اسناد و تصاويري از آيت الله سيد محمد خامنه‌اي  گنجانده شده که در نوع خود منحصر به فرد است و براي نخستين بار منتشر شده و در معرض ديد عموم قرار گرفته است. وانگهي، لحن کلام راوي، لحن جذاب و شيوايي است که خواننده را ميگيرد و با خود تا به انتهاي کتاب همراه ميکند. بخشهاي مختلف کتاب خاطرات سيد محمد خامنه‌اي مستندسازي و هم‌پوشاني شده اند و تلاش شده است مطالب مربوط با اتکا به منابع تاريخي معتبر از وثاقت بيشتري برخوردار شوند. اين اثر براي نخستين بار در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران روانه بازار نشر شده است. همچنين در همايش سالانه يکم خرداد نيز طي آيين ويژه‌يي از آن رونمايي گرديد.

 

انتهاي پيام

 

     صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي