_

  تاريخ: 15/1/1388

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

«ستايش صبر در برابر حق» در پنجاه و چهارمين شماره خردنامه صدرا

 

تازه‌ترين شماره فصلنامه علمي ـ پژوهشي فلسفه اسلامي خردنامه صدرا، به صاحب امتيازي و مدير مسئولي سيد محمد خامنه‌اي منتشر شد.

___________________________________________________________________

 

 

 

اين شماره «خردنامه صدرا» نيز همچون گذشته، در برگيرنده مقالات ارزنده تخصصي در باب حكمت و فلسفه از اساتيد بنام كشور مي‌باشد.

 در سر مقاله فصلنامه آمده است: «حق» و «صبر» دو روي يك سكّه‌اند، و از اينروست كه ايندو با هم و در كنار هم ارزش مي‌آفرينند. اگر صبر يعني پايداري و پايمردي در كنار حق و حقدار نباشد، چراغ حق اندك اندك بيفروغ مي‌شود و در تندباد حوادث، زود خاموش مي‌گردد.

 پس بيحكمت نيست كه قرآن كريم در سوره عصر، مسلمانان را به سفارش حق و صبر فراخوانده و برپاي اين سخن حق، به العصر (روزگار بشريت) قسم خورده است.

 وي در ادامه با ستايش مسلماناني كه امروز در غزه در برابر جنود جهل و شقاوت، صبوري را پيشه خود ساخته‌اند، اين فاجعه بشري را بدور از اتفاق و نشاني از سرانگشت ظريف سرنوشت بر صفحه تاريخ مي‌داند.

 رئيس بنياد حكمت اسلامي صدرا، خاطر نشان مي‌كند كه حق استواري خود را از حكمت مي‌گيرد و تا خدا و وعده او حق است، بقاء با حق خواهد بود، بشرط آنكه صبر يعني پايداري و نستوهي با آن همراه باشد و عاقبت جاي ناحقان در زبالدان تاريخ است و صبر اين حقيقت را ثابت خواهد كرد.

 شماره پنجاه و چهارم «خردنامه صدرا» شامل مقالات «زبان قرآن، زبان تمثيل از ديدگاه صدرالمتألهين» كار مشترك دكتر غلامرضا اعواني و ناصرمحمدي، «ابن خلدون و فلسفه» از دكتر محمد ايلخاني، «تبيين نوين از مبحث مواد ثلاث در فلسفه بر اساس نظام حكمت متعاليه» از دكتر مهدي گل‌پرور روزبهاني و دكتر سيد محمد يوسف ثاني است.

 از ديگر مطالب چاپ شده در اين فصلنامه، مي‌توان به «ارزيابي ايرادهاي صدرالمتألهين بر ابن‌سينا و حكماي پيشين در اثبات توحيد واجب‌الوجود» از دكتر عزيز عليزاده سالطه، «تخيل، نبوت و سياست در فلسفه ابن‌سينا» از احمد بستاني و دكتر حاتم قادري، «وحدت از ديدگاه دواني» از دكتر حسين محمدخاني و «مراتب عقل در ارسطو و ابن‌سينا» از علي‌اصغر جعفري ولني اشاره كرد. شماره زمستان فصلنامه خردنامه صدرا زير نظر هيئت تحريريه، در 116 صفحه و بهاي 1000 تومان، توسط انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا منتشر و در دسترس علاقمندان ميباشد.

 

   انتهاي پيام

 

 

 

     صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي