_

  تاريخ: 14/6/1386

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

"فرياد جرس" براي چهارمين بار منتشر خواهد شد.

 

كتاب «فرياد جرس» كه ترجمه ادبي مجموعه‌اي از وصاياي حضرت اميرالمؤمنين(ع) به حضرت امام حسن(ع) و حضرت امام حسين(ع) و نامه آن حضرت به مالك اشتر است، به قلم آيت الله «سيد محمد خامنه‌اي» و از سوي انتشارات «توليد كتاب (تك)» براي چهارمين بار منتشر خواهد شد.

___________________________________________________________________

 

به گزارش روابط عمومي «بنياد حكمت اسلامي صدرا» اين كتاب با ديباچه‌اي به قلم مؤلف آغاز مي‌شود و پس از آن مقدمه‌اي شيوا و دلنشين از زبان حضرت امام علي(ع) آورده شده است و بخش‌هاي ديگر آن شامل، ترجمه فارسي وصيتنامه حضرت علي(ع) به امام حسن (ع)، متن عربي وصيتنامه مولاي متقيان به فرزند ارشدش، متن وصيتنامه ديگري از حضرت علي (ع) به حسنين(ع) و در پايان، فرمان حضرت اميرالمومنين(ع) به مالك اشتر است .

در ديباچه «فرياد جرس» به قلم استاد خامنه‌اي آمده است: «اگر هر ديباچه‌اي را با كلامي سرورمايه و شادمانه بايد آغاز كرد، من اين نوشته را با كلمة پر ميمنت مرگ مي‌آغازم... كه ديباچه زندگاني جاويدان است. زشتي يا زيبايي مرگ، و سرور افزايي يا غماوري آن بسته به جهان‌بيني نگرنده و شنونده آنست.

براي آنكس كه نظرگاهش محدود به اين كره كوچك خاكي است و جز اندكي بسيار اندك از قوانين طبيعت را نمي‌شناسد و نمي‌بيند و اينهمه جهانهاي كوچك و بزرگ گرداگرد خود را از براي آن مي‌داند كه «ناني به كف آرند و به غفلت! بخورند»، مرگ تنها يك تغيير و تعطيل جسماني زيست‌شناختي است، كه انحلالي شيميايي بدنبال دارد.

اما براي انساني كه زود گذشتن از اين جهان را به معناي زودتر رسيدن به كمال آرزوها مي‌داند، و زودتر رسيدن به منزلگاه اصلي، مرگ دروازه‌يي است كه تا از آن نگذرد به منزل نمي‌رسد و گذر از دهليز مرگ برايش پرميمنت است و نام مرگ براي او بهجت افزاست، بويژه مرگي كه در راه شتاب حركت تكاملي جامعه با ايثار جان و فداكاري باشد، يعني شهادت. «پس چه ترسد؟ كي ز مردن كم شده؟» و نمي‌ترسد.

سيد محمد خامنه‌اي اضافه كرده است: «وصيّت، يكي از جلوه‌هاي توجه اسلام به اهميت بازنگري و برنامه‌ريزي هر فرد در امور فردي و اجتماعي خود براي پس از مرگ و تنظيم كار تربيت فرزندان و تمشيت امور بازماندگان است.

در واقع فلسفه وصيت، همين انتقال تجربيات و مهمترين دستاوردهاي يك مرد باتجربه آزموده به فرزندي تازه به دوران رسيده است، همچنانكه سربازي پير، سلاح و جوشن به سرباز جوان بعدي بسپارد و دشمن و دوست را به او بشناساند.

استاد خامنه‌اي ديباچه خود بر «فرياد جرس» را اينگونه پايان مي‌دهد:

«سخنان يك پدر در لحظه كوچ از اين جهان، برگزيده‌ترين، پربهاترين و مهترين سخنان اوست. گرانبهاترين اندرزها و تجربه‌هاي اندوخته يك پدر را مي‌توان با وصيّت، يعني واگذاري سرماية معنوي حاصل از كاركرد زندگي اين جهاني به فرزند شناخت، آن لحظه كه يك پاي در ركاب و يك دست به مركب دارد و «جرس فرياد مي‌زند كه بربنديد محملها».

در اين ميان، سخنان امام پرهيزكاران، اميرالمؤمنين(عليه‌السلام) گزيده‌ترين و پربهاترين بوده است و پيداست كه وصيت او به بهترين كسانش بايستي بالاتر از همه گزيده‌ها و پربهاترين آن پرمايه‌ها باشد، اينست كه اين وصيتنامه ارزش معنوي بسيار دارد.

كتاب «فرياد جرس» با 116 صفحه، شمارگان دو هزار نسخه، بهاي 1650 تومان و در قطع رقعي به زودي در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت..

   انتهاي پيام

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي