تاریخ: ۱۴۰۰/۰۳/۰۱

پيام ریاست بنیاد حکمت اسلامی صدرا، حضرت آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌ای، بمناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا

 __________________________________________________________________________

 

بسم‌الله الحكيم العليم


روز اول خرداد، روز حكيم ملاصدرا و روز حكمت و فلسفه است. در اين روز علاوه بر انجام همايشها و پژوهشهاي فلسفي، درباره مسائل مهم بشري، هم از جهت نظري و علمي و هم از لحاظ ارتباط و تأثير عملي فلسفه در زندگي بهينه انسانها، بحث ميشود و به يافتن يك زندگي شايسته برابر عقل و شرع و قوانين اصيل طبيعت، به دور شدن انسان از پستي و حيوان‌منشي كمك ميكند.
حكمت و انديشة عقلاني و فلسفي، نخستين بار بوسيله پيامبران و مبلغان اديان آسماني به عرصه حيات بشر وارد شد و نگهبان و معلمان آن، وارثان پيامبران و عالمان و روحانيان اديان بودند و پس از آن نيز خردوَرزان ملل، خوشه‌يي از آن را برچيدند، كساني كه بعدها حكيم و فيلسوف ناميده شدند، و به ارشاد اخلاق و سلوك ملت خود پرداختند.
حكمت و فلسفه، امروز بيش از هميشه مورد نياز بشر و آموختن يك زندگي پرسعادت، منطقي و برابر ناموس طبيعت است و خوشبختانه پس از انقلاب مقدس اسلامي در ايران جايگاه بهتري يافت و نام ايران و ملاصدرا و ابن‌سينا و حكماي ديگر را بر سر زبانها انداخت. اميد است مسئولين و مقامات رسمي آموزشي و فرهنگي ما نيز در نشر حكمت و فلسفه بيش از آنچه هست ياري برسانند و نمايندگان بيروني ايراني ما آنرا بيشتر به گوش جهانيان برسانند.والسلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته
سيدمحمد خامنه‌اي        
 بنياد حكمت اسلامي صدرا     
ارديبهشت سال ۱۴۰۰     

انتهای پيام

 

  صفحه بعدي  بازگشت به صفحه اصلي  صفحه قبلي