_

  تاريخ:10/11/1389

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

به بهانه انتشار «كنز الحكمة» توسط انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا:

انتشار يكي از "جامع ترين زندگينامه هاي حكما و فلاسفه"

 

 

كنز الحكمة (تاريخ الحكما) که بعنوان جامع‌ترين مجموعه ی احوال حكما و فلاسفه‌ي پيش از اسلام و پس از آن شناخته ميشود، توسط شمس‌الدين محمد شهرزوري، از مشاهير فلاسفه قرن هشتم هجری به رشته تحریر درآمده و در دو مجلد به چاپ رسيده است.

 

___________________________________________________________________

 

 

  

جلد اول اين كتاب، در احوال حكما و فلاسفه‌ي قبل از اسلام از قبيل طالس، سقراط، افلاطون، ارسطو، زينون و ... و خلاصه‌اي از آراء و نظرات آنان مي‌باشد؛ و جلد دوم اين مجموعه به شرح مناقب، حالات و فلسفه حكماي اسلامي اختصاص يافته است.

علاوه بر آن، در جلد دوم مجموعه كنز الحكمة، عناوين كتبي كه در دوران شكوفايي فلسفه اسلامي، از يوناني به عربي و از فارسي به عربي ترجمه گرديده، فهرست شده است؛ و همچنين مؤلف به ارائه فهرست كاملي از اسامي مترجمان كتب يوناني به عربي پرداخته است.

شمس‌الدين شهرزوري در مقدمه كتاب خود، شمه‌اي از فضايل حكمت را كه در احاديث نبوي و كتب اخبار آمده براي طالبين سعادت و سالكين راه حقيقت بيان كرده و سپس وارد محتواي كتاب شده است.

وي همچنين به مناسبت، از هر يك از حكما، حكايات ادبي، فلسفي و گاه پزشكي نقل نموده كه خالي از لطافت نيست.

ضياءالدين درّي در جايگاه مترجم اين مجموعه سعي نموده بسبك خود و با عباراتي سهل و جملاتي ساده، مقصود مصنف را بيان نمايد و در مقدمه خود نيز به ظرايف كار ترجمه «تاريخ الحكما» و محاسن و معايب آن اشاراتي داشته باشد.

«كنز الحكمة» در دو جلد و با يك مجلد در 398 صفحه، با تيراژ 2000 نسخه و قيمت 80000 ريال، از سوي انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا به چاپ رسيده است.

 

   انتهاي پيام

 

 

 

     صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي