تاریخ:  1398/03/28

  شماره جدید فصلنامه علمي پژوهشي «تاريخ فلسفه» منتشر شد

 __________________________________________________________________________

 

شماره 35 فصلنامه تاریخ فلسقه به مدیرمسئولی آیت الله سید محمد خامنه ای، صاحب امتیازی انجمن علمی تاریخ فلسفه و سردبیری دکتر حسین کلباسی توسط انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا چاپ و انتشار یافت.

در  مقدمه این فصلنامه، به قلم سردبیر میخوانیم:

«دوری از زبان برهان و عقلانیت بیش از همه امروزه در سیاستمداران غربی و صاحبان قدرت و پول و سلاح ظهور یافته که رفتارهای غیرانسانی و بازیگریهای خود در صحنه بین‌المللی را بمدد زبان ناراست و تبلیغات فراگیر توجیه کرده، در قلب واقعیات سنگ تمام گذارده و میگذارند. اکنون در مجامع بین‌المللی، زبانها در باب آزادی و احترام به حقوق انسانها و ارزشهای بشری بسیار به گردش می‌آید، اما در مقابل چشم میلیونها تن از همین انسانها، حقوق ملتهای مظلوم به نام آزادی و لیبرالیسم و حقوق بشر پایمال شده و ثروتهای مادی و معنویشان چپاول میشود. آیا امروزه این همان اروپا و آمریکایی است که منادی الغای برده‌داری بود و ادعای آزادی ملتها در تعیین سرنوشت و صیانت از حقوق بشر را داشت؟! کار بدانجا رسیده که رئیس کنونی دولت آمریکا با وقاحت تمام، از دوشیدن ملت یا ملتهایی بمانند چهارپایان سخن میگوید و هیچ صدایی از هیچ جای جهان و حتی از جانب دولت مفلوک مورد نظر بلند نمیشود!»

پس از یادداشت سردبیر، مقالات زیر جلب توجه می کنند:

  •  سرچشمه‌هاي انديشه بهمن يا صادر اول شيخ اشراق

  •  تأملي معناشناختي در توصيف خداوند به عقل بسيط در حكمت سينوي

  •  واكاوي علل عدم اقبال به فلسفه در دوره امويان اندلس

  •  نگرش فلسفي خواجه نصيرالدين طوسي به مديريت و اقتصاد خانواده

  •  كي‌يركگور و خاستگاه آموزه‌هاي ديني اگزيستانسياليست

  •  بررسي مواجهه ابن‌سينا با آراء پيشينيان در باب چيستي لذت

  •  بازخواني سير تطور معناشناسي صفات الهي نزد انديشمندان اسلامي

 یاد آوری میشود که چکیده مقالات این شماره از فصلنامه و شماره های پیشین، در سایت بنیاد قابل بازدید و استفاده علاقه مندان می باشد. همچنین برای خرید کلیه نشریات بنیاد می توانید با واحد فروش و مشترکان بنیاد به شماره (88153594) تماس حاصل فرمایید. 

 

 

بنياد حکمت اسلامي صدرا – واحد تامين محتوا و خبر

انتهای پيام

 

  صفحه بعدي  بازگشت به صفحه اصلي  صفحه قبلي